PLL

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Maroš Antalík

Titulok: Re:len čisté jedince na PLL od r. 2017

Ahoj Ivan.Chápem tvoju reakciu a všetci sme vedeli,že táto vec vyvolá diskusiu o tomto rozhodnutí,ale nemáš celkom pravdu.Nik nevyraďuje chovné jedince a aj všetci chovatelia ktorí uchovnia prenášačou do roku 2017 splnia podmienky a budú mať chovné jedince.Najprv ti poviem,že toto nie je nariadenie európskeho klubu,a teraz sa pokúsim vysvetliť ako sme k tomuto rozhodnutiu dospeli.
Táto téma už vyvolala veľa vášní a tak som sa ešte pred konaním výboru spojil s prof.Dianovským,ktorý prednáša genetiku na veterine v Košiciach a venuje sa jej celý život.Je to podľa mňa najpovolanejší človek na túto tému a mal som s ním veľmi dlhý rozhovor.Ochorenie PLL je dedené podľa II.Mendelovho zákona o dedičnosti ktorý hovorí o dedičnosti štiepnych pomerov,čo v jednoduchosti znamená,že ak budeme krížiť čisté jedince a prenášače vznikne 50% čistých 50% nosičou,ak skrížime len čisté bude to 100% čistých a ak skrížime dvoch prenášačou bude to 25% čistých 50% nosičou 25% pozit.Ak nebodaj skrížime pozit. jedinca a čistého bude 100% nosičou a pri spojeníí pozit. a nosič to bude 50% nosičou a 50% pozit.Ale toto sú len štatistické údaje to znamená že ak budeš mať 4 šteňatá so spojenia čistý a nosič 2 by mali byť čisté a 2 nosiči,ale my nevieme ktorých je to 50% to znamená môže sa stať,že všetky 4 budú čisté,ale aj že všetky 4 budú nosiče.A to že je jedinec nosič neznamená že nemôže ochorieť,a je možné že tomuto jedincovi sa postupne zhoršuje zrak a ty to ani nevieš, a pes môže mať problém s orientáciou v lese alebo iné starosti.A nakoľko je dokázané že toto ochorenie sa dedí aj keď recesívnym génom aj názor p.prof.Dianovského je že ak chceme plemeno udržať zdravé mali by sme použiť len čisté jedince.A teraz práve preto že tých nosičou v chove nie je príliš mnoho,máme velkú šancu ozdraviť náš chov za pár rokou.Lebo aj tie nosiče majú šancu že dajú pri troche šťastia veľa čistých jedincou.Podobným spôsobom sa postupuje aj pri chove hosp. zvierat a má to veľký úspech.Napr. v Čechách sú na tom oveľa horšie a počet nosičou v chove je oveľa vyšší.Nikto nechce nikomu škodiť,toto opatrenie smeruje k tomu aby bol náš jagoš pekný ale aj zdravý a aby nám mohol dlho pomáhať pri polovačke.S pozdravom Maroš.

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Hana Krpešová

Titulok: Re:Re:len čisté jedince na PLL od r. 2017

Ráda uvádím svůj osobní příklad. Sama jsem heterozygotem, přenašečem určitého genetického onemocnění, které způsobuje závažné postižení a smrt. To ale pouze u pozitivních jedinců. Jsem zcela zdravým jedincem, kterého tato zátěž nijak neomezuje a žiju život na 100% a možná jsem platnějšim člověkem na tomto světě než kdejaký čistý jedinec. Proto nejsem stejného názoru jako Maroš!

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Hana Krpešová

Titulok: Re:Re:Re:len čisté jedince na PLL od r. 2017

Zdravím všechny chovatele na Slovensku a v Čechách! Na Moravě též! Dovolte mi do pléna vnést svůj názor na PLL. Jsem mezi jagy už 40 let a vím, jak jejich vývoj postoupil. Máme doma dvě chovné feny, jednu čistou a jednu přenašečku a každá má něco do sebe. Budeme si vybírat mladou fenku do dalšího chovu a zcela jistě to bude od té přenašečky, kterou nakryjeme čistým psem, aby nevznikl pozitivní jedinec. Vždyť toto vyšetrění by mělo být právě proto, aby na sebe nenarazili dva přenašeči?! Názor jmenovaného odborníka není jednoznačný, co odborník, to názor. Výsledek vyšetření na PLL by neměl být nejdůležitéjšim při výběru do chovu, ale jedním z mnoha kritérií. Přejí hodně zdaru v chovu a budu se těšit na setkávání a diskuze! Hanka

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Ivan Pecha

Titulok: Re:Re:len čisté jedince na PLL od r. 2017

Ahoj Maroš. Ďakujem za odpoveď, no stále to nič nemení na mojom názore, že ste vyradili psov a suky, ktoré sú prenášači jednou vetou z chovu. Aj keď to tak nevyzerá, stojím si za tým, že pri testoch, ktoré sme absolvovali v minulom roku bolo vyslovene povedané, že je prenášač súci do chovu a bude na ňom možné chovať. Preto veľa chovateľov, ktorí mali suky prenášačky ich dali nakryť, ba dokonca teraz sú dvoje štence narodené po čistých sukách a psov dali na ne prenášačov. Títo chovatelia asi veľmi nadšení Vašim rozhodnutím nebudú. Pochybujem, že by sa ešte našli nejakí "chovatelia", ktorí majú čisté suky a nakryli by ich v tomto roku prenášačom. Ďalší príklad Ti poviem môjho otca, ktorému v decembri zrazilo suku - chovnú, čistú a tým, že bol upovedomený, že prenášač je dobrý do chovu, tak si kúpil od poradcu chovu suku prenášačku. Mám sa teraz cítiť, že som podvedený....? Ja viem, že Emil o tom nevedel a že sme si kupovali, to čo sme si kupovali, ale jednou vetou sa zmenilo všetko. Za zamyslenie stojí aj tá otázka, ktorú napísal "JOJIN" predomnou, že či takéto závažné otázky týkajúce sa chovu, nemala riešiť aj členská základňa. Ďalšia vec je smutná tá, že som vlastne človek, ktorého sa to vlastne t.č. netýka, lebo nám psov čistých a nikto okrem mňa sa necíti ukrivdený. Mám týchto psov rád, môžem povedať, že som s nimi strávil celý život. Na budúci rok mám 50 a ešte za môjho života mi neskapal ani jeden pes na oslepnutie. A môžeš mi veriť, že som ich už pochoval dosť. Veľmi by som chcel, aby bolo zdravé toto plemeno, alebo bojím sa, že všetky tieto testy vedú k tomu, aby si niekto namastil vačok a ešte neskončíme test na PLL a budeme už robiť testy na kĺby, ďalej na hlavu jagoša a nebodaj montovať piatu nohu. Dovolím si ešte povedať ďalšiu vec, že toto rozhodnutie, ktoré urobil tento výbor, nadobúda účinnosť až v roku voľby nového výboru... nebolo dobré toto rozhodnutie už ponechať na tých, ktorí budú do nového výboru zvolení???

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová