Chov

Dátum: 17.02.2017

Vložil: Hana Krpešová

Titulok: Prosba o informaci

Při procházení rodokmenů chovných jedinců a to jak na Slovensku, tak na Moravě jsem narazila na toto: pes Boro Odjulusi a jeho matka je uvedena Brona Odjulusi je to možné, není to podle jména sestra? Např v rodokmenu u pejska Kejs Zechov dvor.
Někde se stala chyba?

Dátum: 20.02.2017

Vložil: Dušan Palík st.

Titulok: Re:Prosba o informaci

BRONA Odjulusi uchovnená v.r.2003, SPKP 6997/03, BORO Odjulusi narodený v.r.2005 SPKP 8031/07, brat a sestra vylúčené

Dátum: 11.12.2016

Vložil: Šangala Mário

Titulok: Zuby

Dobrý deň priatelia, chovatelia jagdterriéra.Chcel by som touto diskusiou rozviazať tému mierne vytočené vrchné zuby P3, nakoľko behom 2 rokov som si zaobstaral 4 šteňatá z rôznych chovateľských staníc zo Slovenska a momentálne jedného psa z Čiech.Prišiel som nato že všetky tieto psy po výmene zubov majú vytočené vrchné P3, niektoré boli viacej ale aj menej.Ale u všetkých prípadov bola vytočená iba jedna strana buď hore vpravo alebo vľavo. Týmto pádom ani jeden zo psov nemôže ísť do chovu, predal som ich čo ma veľmi mrzí, pretože všetky tieto psy boli veľmi pracovité 3 sú poľovne upotrebiteľné. Preto vám dám otázku čo je na vine vytočených vrchných zubov P3.Pýtal som sa jedného z najlepších psích stomatologov p.Igora Capíka a dostal som nato odpoveď, že pri výmene majú krátku čeľusť, že je to typické aj pri plemene Boxer a že tie majú skoro všetky vytočené P3.Preto sa aj pýtam či je potrebné alebo nutné tieto psy zablokovať do chovu?Verím tomu že viacej ľudí máte s týmto problém, čo som sa pýtal niektorých chovateľov tak mi boli podané imformácie, že áno mal z takej chovateľskej stanice psa potom zobral z druhej aj ten mal. Myslím si žeby sme sa mali zamyslieť a prehodnotiť či ideme vyraďovať takéto psy.Aj ľudia majú daktorí pekné zuby a daktorí prehrozné a teraz tým ľuďom ideme zakázať rozmnožovať sa??Bolo by dobré prediskutovať tento problém aj inde, alebo prísť nato ako predísť vytáčaniu vrchných P3, pretože budúcnosť jagdterriéra mi neni ľahostajná.Je to plemeno, ktoré som si veľmi obľúbil a je všestranne využité. Takže keď porátam cenu 4 psov kŕmenie do 1 roka života a tréning a človek zistí že pes nepôjde do chovu tak je človek sklamaný. A potom rozmýšľam či sí kúpiť ďalšieho jagdterriéra alebo si kúpiť iné plemeno.Tak sa trochu zamyslime nad týmto a pouvažujme,je to dačo podobné ako PLL pes je nosič alebo pozitývny a do konca svojho života neoslepne. ĎAKUJEM

Dátum: 09.01.2017

Vložil: Marian

Titulok: Re:Zuby

ahoj mario

Plne s tebou suhlasim. Podla mna tento vybor smeruje k tomu ze jagdterriery dopadnu tak ako v minulosti foxterier.

Dátum: 27.01.2017

Vložil: Dušan Palík ml.

Titulok: Re:Zuby

Dobrý deň,

Pre každé plemeno psa, uznané FCI, platí oficiálne schválený štandard plemena. V štandarde sú uvedené minimálne požiadavky na jedinca daného plemena, pričom chovatelia a rozhodcovia nesmú požadovať menej ako je v štandarde uvedené.
V platnom štandarde plemena JGT č. 103 z 5.2.1996 je uvedené (v časti čeľuste/chrup/zuby): „Pozornosť treba zamerať aj na korektné postavenie zubov P a M. Hrubé chybné postavenia (otočené P alebo M) vedú tiež k diskvalifikácii.“
Takže pes s touto chybou chrupu na klubovej výstave musí dostať hodnotenie „diskvalifikovaný“, z čoho predsa jasne vyplýva, že nemôže byť následne použitý v chove.
Ja si myslím, že nie je čo prehodnocovať a ani na túto tému o čom ďalej diskutovať, pretože platný štandard plemena jagdterier je pre SKCHJGDT záväzný. Z uvedeného by malo byť azda každému zrozumiteľné, že toto smerovanie je dané krajinou pôvodu plemena a nie svojvoľné rozhodnutie výboru SKCHJGDT.

S pozdravom Dušan Palík ml.

Dátum: 31.01.2017

Vložil: peter

Titulok: Re:Re:Zuby

Zdravim vas!

Otočene P alebo M to ano pes bude diskvalifikovany.
A čo psy čo maju len mierne vytočene zuby?Aj tie su vyradzovane z chovu?

Dátum: 05.02.2017

Vložil: Šangala Mário

Titulok: Re:Re:Zuby

Zdravím Dušan, o štandarde niet pochýb ten je jasne daný krajinou pôvodu.Ide len o to že sa jagdterriérovi čoraz viac skracuje sánka a tým pádom, keďže sa vrchné P3(trvalé) prerezávajú medzi poslednými sa nemajú kde zmestiť a preto sa vytáčajú.Myslím si že tento problém bude dlho pretrvávať.

Dátum: 17.02.2017

Vložil: Hana Krpešová

Titulok: Re:Re:Zuby

Diskuze na téma zuby určitě na místě. Pouze připojují informaci, že platný standard s posledními úpravami je z roku 2015 a právě u zubů došlo ke změnám a to jak v postavení, tak je i důlězitý počet.
Viz https://www.jagdterrierclub.net/chov-jagdt/plemenny-standard/

Dátum: 21.07.2015

Vložil: erik

Titulok: pomoc

Dobrý den. kúpil som si mesačného jagdteriéra Floka z Jazvečín a mám jeden problem . Stale ked zbadá iného psa je ako zmyslov zbaveny a šteká zavíja ako o život. Ako by som ho to mal odnaučit dakujem.

Dátum: 21.07.2015

Vložil: erik

Titulok: Re:pomoc

dvojmesačneho chyba

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - Ing. Andrea Bielichová