Diskusná téma: Návrh chovateľského poriadku SKCHJGDT

Dátum: 05.12.2017

Vložil: Ivan Pecha

Titulok: Návrhy a pripomienky: Chovateľský poriadok

Vážení páni chovatelia, zase sa vyjadrujem ako prvý k návrhu chovateľského poriadku. Aby som išiel sporadicky bod po bode:

čl. 3 Chov a jeho riadenie
bod 7: "7. Chovná suka registrovaná klubom nesmie byť registrovaná iným klubom" - navrhujem doplniť aj "pes"

čl. 4 Podmienky chovnej spôsobilosti
navrhujem, aby celé znenie tohto článku bolo totožné s platným štandardom (napr. výška, obvod hrudníka, biele znaky, maska, čitateľné znaky na maske,). Otázka znie, prečo by mal mať náš klub upravený štandard.

bod 1) "absolvované brlohárske skúšky" - rozpor s bodom 5a) "skúšky z výkonu: Klubové brlohárske skúšky v I. cene, II. cena" - brlohárske skúške/klubové brlohárske skúšky

čl. 5b) suky: "absolvovanie preskúšania disciplíny odvaha v diviačom oplôtku pred komisiou vymenovanou členmi výboru. Do chovu oprávňuje najnižšia známka 3, výnimka z odvahy sa vzťahuje na jedince, ktoré majú absolvované JSMP min. v II. cene alebo VSMP min. v III. cene, tieto jedince preskúšanie odvahy v diviačom oplotku nemusia absolvovať"
- navrhujem zrušiť výnimku, ktorá sa týka "výnimka z odvahy sa vzťahuje na jedince, ktoré majú absolvované JSMP min. v II. cene alebo VSMP min. v III. cene"

čl. 5 Podmienky chovnosti jedincov v SKCHJGDT
bod a) Otázka: Pohár MVDr. Antalíka sa konal len pozvánky organizátora a len pozvaným členom. Pokiaľ sa tejto akcie nemá možnosť zúčastniť každý člen, tak sa pre mňa Pohár MVDr. Antalíka nepočíta ako vrcholová súťaž.

nesúhlasím s tým, aby psi s nedokončeným vyhnaním na brlohárskych skúškach boli zaradení do chovu (dôvod: pes, ktorý nie je schopný za 10 min. uchopiť alebo vyhnať líšku z brlohu, nie je vhodný do chovu)

"vyšetrenie na PLL (luxácia očnej šošovky) - do chovu môžu byť zaradené len jedince genotyp N/N, „čistý jedinec" - s týmto nesúhlasím: chovať len čistých jedincoch je likvidácia chovných jedincov, ktorí sú pracovne a exteriérovo výnimoční
- navrhujem: nech má každý chovateľ psa a suky možnosť vybrať si podľa pracovných predpokladov a krásy a exteriéru a nie podľa genotypu PLL.

ďalší môj návrh: možnosť páriť len genotyp čistý N/N s prenášačom alebo čistý/čistý

"psa je možné naposledy využiť v chove v roku, v ktorom dosiahol vek deväť rokov, výnimkou sú psy s absolvovanými všestrannými skúškami malých plemien, klubovými skúškami duričov, memoriál Františka Sigeta, pohár MVDr. Dušana Antalíka, kedy je možné psa využiť naposledy v roku, v ktorom dosiahol vek desať rokov."
- môj názor je ten, že u psa vôbec nezáleží na veku, pokiaľ je schopný nakryť suku.

čl. 6 Podmienky párenia
navrhujem doplniť trestný postih pre "podvodníkov"

čl. 10 Poplatky
bod 1: Poplatky pre členov klubu:
"Párenie psom 4,- € a Nadpočetné šteňa 35,- €"
návrh: tieto dva poplatky úplne zrušiť


K uvedeným návrhom a pripomienkam som dospel po prečítaní si zverejneného návrhu chovateľského poriadku.
Rád si prečítam názory a pripomienky iných členov klubu k predmetnému návrhu.

Kynológii zdar!



Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová