Skúšky a výstavy

Dátum: 30.10.2017

Vložil: Jano Smolíček

Titulok: Re:MDS

Ahoj Marian. Dúfam, že ťa môžem takto volať, pretože ak si dobre pamätám tak si tykáme. Prepáč nepochopil som tie tvoje vety v texte s p. Smolíčekom a len pre informáciu tykám si aj s tvojim otcom a ak ti to nepovedal, tak sme si potykali na Turej Lúke t.j. u nás pri konaní MSB pri vysvetľovaní niektorých vecí okolo KCHJ a psov všeobecne. Viem, že táto stránka bola založená s dobrým úmyslom informovať všetkých členov klubu, ale aj širokú verejnosť o dianí v tento našej záujmovej organizácií, preto nechcem stránku klubu používať na písanie mojich litánií z dlhej chvíle ale každá akcia vyvolá reakciu, vieš fyzika. Pre lepšie sformulovanie mojej odpovede pôjdem po tvojom článku chronologicky aby som mohol postupovať krok po kroku a aby som nič neobišiel, teda to čo si napísal ty vo svojej reakcií 29.10.2017 t.j dnes.
Píšeš, že si prekvapený ako dlho trvalo rozprúdenie diskusie a že si to čakal už na druhý deň. Ako teraz stále rozmýšľaš, čo bolo pravou príčinou ako to dopadlo, že si takéto skúšky dávno nezažil a aký si z toho smutný. Prečo bolo také zlé hodnotenie resp. prečo boli také zlé výkony psov a aby som nezabudol pekne si sa ospravedlnil za neskorý príchod. Nuž Marian môj, ja si tom myslím svoje a vieš mám aj čo porovnávať. U nás v PZ spoluorganizujeme s KCH Jazvečíkov tiež MDS - klubové a nie jeden krát sme ich robili. Takže viem o čom je reč. V článku si ma opísal ako rozprávkara a vášnivého diskutéra na webe a navyše mi vykáš, čo ma na jednej strane môže tešil no na druhej strane sa pýtam, čo si ty za chlapa, ja odpoveď poznám ale radšej ju v tomto článku neuvediem. Radšej uvediem presné znenie tvojho vyjadrenia aby som niečo nevytrhol z kontextu: Napr. p. Smolíček, vášnivý to diskutér na webe, ktorý často diskutuje v rôznych expresiách a inotajoch, ktorým často pravdupovediac nerozumiem. Stále máte dojem, že pred Vami niekto niečo tají alebo zámerne zahmlieva, stále žiadate nejaké odpovede lebo vrchnosť Vás nepočúva. V jednom z Vašich príspevkov ste veľmi pekne opísali jagdteriéra ako inteligentného a všestranného psa, s ktorým robíte pomaly zázraky.Musím povedať, že sa mi to páčilo, lebo jagdteriér naozaj taký je. Ale ak to všetko viete, kedy a kde , okrem norovania, ste tieto jeho vlastnosti využili a ukázali na vrcholnom podujatí, aký ste skvelý cvičiteľ a chovateľ a ako vysoko kladiete latku úrovne jagdteriéra. Alebo aj za to, že okrem rozprávok, čo píšete na webe nerobíte nič pre jagdteriéra, može vedenie klubu? S pre Vás typickým humorom komentujete výkon rozhodcov na MDS a pritom ste tam vôbec nebol. Naozaj závideniahodná vlastnosť, ako sa dokážete kompetentne vyjadriť a zhodnotiť každú situáciu v klube, čo chovu určite napomáha.
Odpoveď: Nevieš kto som a čo robím inak by si takto nereagoval. Dovoľ mi aby som sa troška predstavil takým ľuďom ako si ty. Lebo ak si dobre spomínam v Lučenci ste mi túto možnosť pred voľbami nedali. Poviem len v krátkosti niečo o sebe a svojich aktivitách okolo psov. Mám 48 rokov a 20 rokov poľujem. Jagdterrierov chovám asi 22 rokov, skôr ako so začal poľovať som chodieval ako honec s poľovníkmi, mal som niekoľko psov a sučiek tohoto plemena, dnes ich mám šesť. Poľovný lístok som robil dva roka Skúšky z poľovníctva som spravil s vyznamenaním. Nie som teda žiaden ,,moderný poľovník" ktorý si kúpil poľovný lístok. Jeden z mojich priateľov je aj 87 ročný Medzinárodný rozhodca Štefan Viskup ktorý býva neďaleko mňa v našom meste. Od začiatku pretieklo veľa vody a postupom času som začal ako člen Kk pri RgO organizovať rôzne skúšky PU psov poľ. plemien, prezentácie poľovných psov popri výstavách trofejí, chodím s nimi na vychádzky s deťmi zo škôl a do Deckého domova, či Domovoch dôchodcov. V našom PZ som kynol. ref. a všetky skúšky vrátane MS mám na starosti. Riadne mi to schválila VČS a máme to v domácom poriadku t.j. aby bolo zabezpečené všetko čo treba a aby z Turej Lúky všetci odchádzali s dobrým dojmom.
So psami robím dosť často, skoro každý deň a každý deň sa aj o nich starám, mám k nim blízky vzťah. Preto, že mi ide hlavne o pracovnú stránku nechodím nejako zhusta po výstavách a ani o nich nechcem hovoriť. Reklamu plemenu myslím si robím vcelku dobrú. Prejdem ale radšej plynule k ďalším tvojim riadkom čo si napísal o mne:
Ale ak to všetko viete, kedy a kde , okrem norovania, ste tieto jeho vlastnosti využili a ukázali na vrcholnom podujatí, aký ste skvelý cvičiteľ a chovateľ a ako vysoko kladiete latku úrovne jagdteriéra. Alebo aj za to, že okrem rozprávok, čo píšete na webe nerobíte nič pre jagdteriéra, može vedenie klubu?
Odpoveď:
Opakujem keby si ma troška len ozaj troška poznal, tak tu nemôžeš písať takéto nezmysly.
Opakujem nič o mne a mojich činnostiach okolo psov nevieš, tak nevypisuj takéto bludy a nezavádzaj členskú základňu a ľudí vôbec. Ešte chcem podotknúť, že si nezabudol aj na Ivana Pechu ktorý sa ti a tebe podobným tiež nepáči. Tiež si v stati o ňom nehovoril pravdu, si buď to klamár alebo nemáš dobré informácie.
Nuž chlapi, keby ste vy robili všetko aspoň troška férovo, tak by sa nikto neohlasoval. Ja som nabral dojem, že v našom klube nieje všetko OK a tieto MDS to len potvrdili. Nebol som tam, to máš pravdu ale boli tam ostatní a ty nevieš odkiaľ mám informácie o ich priebehu, možno zrovna od takých od ktorých by si to nečakal. Navyše im aj troška verím, prečo asi? Dúfam, že tomuto rozumieš.
K výstroju a správaniu sa pána Vavreka len toľko a to je moja rečnícka otázka: ,,Nevyprovokovali ste ho k takýmto slovám" ,pouvažuj nad tým. Ak sa ľudia dobre cítia takéto slová nehovoria a ani nepíšu takéto články, či áno?
A ešte jedna časť tvojho článku:
Okrem toho mám takú myšlienku, ako skúsiť zlepšiť úroveň vodičov, ktorú Vám na schôdzi predstavím. Ale ak má napr. p. Smolíček pocit, že všetko je inak a príčina tohto stavu je výbor a jeho predseda a on je ten pravý, ktorý zachráni jagdteriéra, nemám najmenší problém vzdať sa mojej funkcie v prospech neho ak to pomôže jagdteriérovi.
Odpoveď:
Chlape môj, zober si to ako chceš ale je mi ťa ľúto, ty nenapravuj úroveň vodičov ale začni od piky, teda od seba. Môžem ťa ubezpečiť, že ja nemám žiadne predsednícke chúťky a ak by som mohol pomôcť klubu tak len ako výcvikár alebo prípadne ako pomocný výcvikár, ktorý by samozrejme mohol k problematike aj niečo povedať, lebo máme u nás vytvorené podmienky na ktorých sme dlho pracovali. Takto by som mohol pomôcť ja KCH Jagdterriera. Nemusíš sa teda budiť zo snov kvôli mojej osobe.
Ešte pripájam jeden môj príspevok ktorý bol v minulosti adresovaný odo mňa na klubovú stránku a kde možno nájdeš odpoveď prečo MDS dopadli tak ako dopadli. Vieš preto, že som taký ,,odborník" ako si uviedol a okrem norovania nerobím zo psami nič. Všimni si hlavne dátum a obsah textu.

Dátum: 25.03.2015
Vložil: Jano Smoliček
Titulok: Reakcia
Som rád, že niekto napísal o tom, na čo bol a má byť Jagdterrier. Škoda len toho kroku ktorý sa stal,ako Ivan píše 21.6.2014 kedy udelili výnimku. Vidím, že niekto stavia psa pracujúceho s diviačou zverou na úroveň psa pracujúceho na zver drobnú. Z môjho pohľadu je to veľká chyba a súhlasím s Ivanom Pechom vo všetkom čo napísal. JS a VS sú samozrejme pre každého psa ťažké a mali by sa ich zúčastňovať len jedince staršie ako 3-4 roky a vypoľované na drobnú zver a nie mladšie, ako je často vidieť na skúškach. To isté by malo platiť aj u DS, lebo pes /suka/ musí nabrať skúsenosti. Aj tak si myslím, že Jagoš je viac na škodnú a diviaka, ako na bažanta a zajaca, preto by skúška v diviačom oplôtku mala byť samozrejmosťou pre každého Jagdterriera a jeho gazdu. Možno by bolo dobré zamyslieť sa aj nad dobudovaním diviačích oplôtkov tam, kde dnes chýbajú a možno potom bude všetko v poriadku a nebudú vznikať takéto nezmyselné veci hneď z kraja leta, ako tomu bolo minulý rok.
Poľovníckej kynológií zdar.

Okrem toho som písal o svojej suke Jagdterriera Aste Vanov vrch článok do PaR kde som opísal jedno jej vážne zranenie pri poľovačke na Veľkej Javorine 26.12 teda na Štefana. Len pre teba, asistoval som pri jej operácií ktorá trvala 3h 15min, stratila veľké množstvo krvi, muselo sa odobrať asi 20cm tenkého čreva a keď sme ju dali na stôl mala len 29 stupňov telesnú teplotu. Si MVDr. tak snáď vieš čo som tým chcel povedať. Bolo to ťažké ale suka bola mladá a chcel som ju zachrániť, stálo ma to kopu nervov, 700,-€ ale suka žije a ja som mal pocit, že som spravil ozaj maximum. To že je to výnimočný pes nebudem rozpitvávať. Takýchto súk v klube moc nieje, možno ani jedna len nemá jeden rezák a p. Demianenko z UK ma v Sielnici poslal z kruhu. Možno sa niekto pamätá, jednalo sa tam o poistenie psov, teda neviem aké rozprávky máš na mysli. Každý z mojich Jagošov má nejakú tú jazvu od zveri /hlavne diviakov/, asi za niečo stoja, teda to si myslím ja a dúfam, že aj tí čo ma poznajú. Sám si ich šijem ak k niečomu dôjde a dokážem, na tvoje prekvapenie aj pichnúť antibiotiká, teda toto všetko som sa naučil pri psoch. So psami sa každý rok zúčastňujem skúšok PU, takže nemáš pravdu, že s nimi nič nerobím a veci nerozumiem. Kynológia je mojim koníčkom od decka teda je to už dlhá doba, pred poľovnými psami som mal služobné psy.
Ale povedz v budúcom príspevku niečo o sebe, koľko máš Jagdterrierov alebo koľko si ich mal, ako robili a ako robia.

Teraz ma tak napadlo. Ak sa neurazíš porovnajme si psov trebárs u nás alebo u vás, môžem predviesť všetkých čo mám. Ak nemáš podmienky nevadí u nás sú dobré, nory 2ks a mám líšky a nech ťa netrápi oplôtok, pretože nám nejaký dobrák otrávil 10 ks diviakov kamarát má diviaky a v ohrade akú si ešte možno ani nevidel. Veľká s vodou, parádna. Ak nemáš strach môžeme ísť do toho. Spravíme pekné video a môžeme ho pustiť na ČS, aby aj ostatní aktívny členovia videli o čom hovorím.
Dúfam, že som to nenapísal v expresiách a inotajoch ako si uviedol, že často tak píšem a pravdupovediac tomu nerozumieš. Preložím to teda do slovenského jazyka: Dúfam, že si všetkému v mojom článku rozumel.

A vieš kto podľa mňa najlepšie v poslednej dobe spropagoval a pomohol Jagdterrierovi? Predstavitelia Českého klubu chovateľov Jagdterreira /Soukup a spol./ napísali peknú knižnú publikáciu a natočili krátku ukážku uverejnenú v TV Prima a neskôr na webe. Tomu hovorím pomoc Jagdterrierom, nie tomu čo robíte vy resp. ty. Sorry.

Vieš čo je na svete najspravodlivejšie rozdelené? No predsa Rozum, každý si myslí, že ho má dosť.

Určené všetkým členom KCHJ a verejnosti, nemám čo skrývať. Prajem pekné jesenno-zimné poľovnícke obdobie, poľovníckej kynológií a Jagdterrierom zdar.

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová