Skúšky a výstavy

Dátum: 29.10.2017

Vložil: Maroš Antalík

Titulok: MDS

Som prekvapený,že to trvalo tak dlho, kým sa rozprúdila diskusia. Čakal som to už na druhý deň. Tí, ktorí boli na ukončení MDS počuli, ako som na záver povedal, ako ťažko sa mi hovorí lebo také skúšky som veľmi dávno nezažil ani ja a bol som z toho smutný. Aj teraz stále rozmýšlam, čo bolo pravou príčinou toho ako to dopadlo, že Klubový víťaz Kana, ktorú viedol Gabo Fronc, mala síce 200 bodov ale len druhú cenu. Druhý v poradí Arak Žochárka z Obchodnej, vodič Šujan Miroslav 179 bodov a tiež druhá cena, tretí Cedrik z Údolí Javornice,vodič Harvan Štefan - 157 bodov a len tretia cena a nakoniec Chvat z Landštejna, vodič Kurilák Pavol - 149 bodov a tretia cena. Zostávajúcich 5 psov vypadlo a 1 odstúpil. Musím súhlasiť, že naozaj veľmi zle. Pokúsim sa opísať priebeh skúšok ako som ho videl ja a možno si urobíte záver aj sami. Najprv sa ale musím osprvedlniť za neskorý príchod, také niečo by sa naozaj stávať nemalo. Poľovali sme 2 pohony, v ktorých oboch bola zver aj diviačia aj vysoká. V prvom menej ale jedno prasa sa strelilo, no prišlo na strelcov samo bez psov. Druhý pohon bol na zver omnoho bohatší, no terén bol dosť neprehľadný. Videl som hodne vysokej aj diviaky ale psy stále nepredvádzali skoro žiadnu robotu. Už vtedy som tušil, že to so psami nebude žiadna sláva. Potom v druhej polovici pohonu začali 2 možno 3 psy pomerne pekne hlásiť na mieste, čo trvalo možno 10-15 min. a konečne to vyzeralo ako na dobrej poľovačke. Lenže kým sme sa na to miesto dostali, p. Vavrek prešiel pred líniu honcov a diviaka strelil bez toho, aby akýkoľvek rozhodca mal možnosť vidieť koľko a aké psy vôbec s diviakom pracujú. Pritom večer pri vylosovaní som hovoril, že tu nie sme pre to, aby sme nastrieľali kopec zveri ale kvôli psom, aby sme videli ich prácu. Samozrejme p. Vavrek vymenoval psy, ktoré tam boli a samozrejme ako prvý jeho Ares Jurašekov dvor, myslíte, že ako rozhodcovia sme to mali brať ako fakt a nezaoberať sa tým, že večer na porade rozhodcov ani jeden zo 6 + 1 čakateľ nevedel o tomto psovi povedať nič, lebo ho nikto počas 2 pohonov nikde nevidel, ani pri diviakoch ani pri vysokej? A preto tento pes dostal nižšie známky aj z durenia aj z hlasitosti. Keď sme skončili druhý pohon a prišli sme na líniu strelcov, 2 strelci mi povedali, že postrelili diviaka, kt. pravdepodobne neďaleko zhasol v húštine. Tak sme nasadili psa Araka Žochárka z Obchodnej. Pes išiel na stopu ale diviaka nenašiel. Voľným hľadaním asi 100m pred nami začal veľmi pekne hlásiť, krátko poduril zver, potom začal hlásiť na mieste hrubo ale možno po minúte prestal a viac sa neozval. Bola toto práca hodná diviačiara? A veľmi podobne pracovali aj ostatné psy. To, že potom 4 psy vypadli na výcvikových disciplínach nebudem ani komentovať. Ukrajinský pes sa do konca poľovačky nevrátil a tak dostal z orientácie 0 a tiež vypadol. Na druhý deň v oplôtku sme boli naozaj spokojní, pretože až na psa Black z Vavrekovho Dvora, kt. dostal 0, všetky psy predviedli naozaj peknú prácu. Nechápem rozčúlenie p. Vavreka, keď jeho pes dostal 3, trojka je podľa mňa vynikajúca známka. Pes pracoval vytrvalo celú skúšobnú dobu v kontakte s diviakom ale mal od neho odstup možno 5-6 metrov a preto 3. Ak by dostal 4, pýtam sa, čo by mala dostať Kana, kt. sme po minúte odvolali, pretože neustále bola zavesená na diviakovi a hrozilo, že ju zraní. Ukrajinský pes pracoval veľmi podobne ako Ares, ale kontakt bol oveľa tesnejší, ani nie meter od diviaka. P. Vavrek, porušili sme týmto skúšobný poriadok? Záleží Vám na tom,že ste nedostali 4 z odvahy a jednotka z vodenia na remeni, ktorá Vás dávala do tretej ceny Vám nevadí? Či aj tam bol porušený skúšobný poriadok? Keď som potom o tom všetkom premýšlal, nadobudol som presvedčenie, že MDS dopadlo ako dopadlo hlavne kvôli tomu, že až na jedného psa Cedrika z Údolí Javornice, kt. má viac ako 4 roky, všetky psy boli mladé , neskúsené a nezapoľované. Pes, ktorý ma 2-2,5 roka a má za sebou pár poľovačiek, nemá podľa mňa ešte dostatok skúseností a výdrže v práci s diviakom na poľovačke. Som si istý,že napr. Arak bude možno o rok-dva úplne perfektný diviačiar, len musí odpoľovať aspoň jednu- dve dobré sezóny poľovačiek. Ale na druhej strane ma teší, že vidno, že odvaha v oplôtku sa cvičí a psy na MDS ukázali naozaj skvelú prácu v oplôtku. Takže jedna z príčin tohto všetkého je vek psov ale určite je aj ďalšia. Veľa v poslednej dobe hovoríte, že klesá úroveň psov. Som presvedčený, že úroveň naozaj klesá ale nie psov , no určite vodičov. Ak som mnou nesúhlasíte, skúsim Vám položiť pár otázok. Napr. p. Smolíček, vášnivý to diskutér na webe, ktorý často diskutuje v rôznych expresiách a inotajoch, ktorým často pravdupovediac nerozumiem. Stále máte dojem, že pred Vami niekto niečo tají alebo zámerne zahmlieva, stále žiadate nejaké odpovede lebo vrchnosť Vás nepočúva. V jednom z Vašich príspevkov ste veľmi pekne opísali jagdteriéra ako inteligentného a všestranného psa, s ktorým robíte pomaly zázraky.Musím povedať, že sa mi to páčilo, lebo jagdteriér naozaj taký je. Ale ak to všetko viete, kedy a kde , okrem norovania, ste tieto jeho vlastnosti využili a ukázali na vrcholnom podujatí, aký ste skvelý cvičiteľ a chovateľ a ako vysoko kladiete latku úrovne jagdteriéra. Alebo aj za to, že okrem rozprávok, čo píšete na webe nerobíte nič pre jagdteriéra, može vedenie klubu? S pre Vás typickým humorom komentujete výkon rozhodcov na MDS a pritom ste tam vôbec nebol. Naozaj závideniahodná vlastnosť, ako sa dokážete kompetentne vyjadriť a zhodnotiť každú situáciu v klube, čo chovu určite napomáha. Ivan Pecha- Ty tiež veľmi rád diskutuješ o problémoch, všade hľadáš len to zlé. Toto je pomoc jagdteriérovi? Prečo, keď si prišiel na podľa teba vážnu chybu pri vyhlásení klubových víťazov výstavy, si mi nezavolal? Bol by som Ti vysvetlil ako sa zadávajú tituly klubových víťazov a čo je titul BOB, teda víťaz plemena. Nepoznáš výstavný priadok a potom sa blamuješ a zbytočne vyvolávaš vášne medzi ľudmi, ktorí tomu mnohí tiež nerozumejú. Ja viem, že si sa potom chlapsky ospravedlnil ale aj tak si nezabudol dodať, že máš pocit, že to bolo vyhlásené inak. Môžem Ti povedať, že nebolo. Teraz počúvam, že riešiš odvahu v oplôtku a rozhodcov, koľkí to majú skúšať. V zápisnici z výboru z 26.1.2014 v Bartošovej Lehôtke, ktorá je na webe, sa doslova píše: Jedince zaradené do chovu od r. 2014 musia povinne absolvovať preskúšanie disciplíny- odvaha v diviačom oplôtku- pred komisiou vymenovanou členmi výboru. Do chovu oprávňuje najnižšia známka 3. Takže Ti odporúčam, skús skôr, ako zasa budeš verejne riešiť nejaký závažný problém, zavolať mne alebo D. Palíkovi alebo komukoľvek z výboru, aby si sa zbytočne nestrápňoval. A nakoniec p. Róbert Vavrek- prešiel som veľmi veľa rôznych skúšok ako rozhodca aj ako vodič. Mal som aj úspechy keď som skúšky vyhral ale dopadol som aj zle a vypadol som. Niekedy som aj mal pocit, že mi rozhodcovia ublížili ale vždy som ich rozhodnutie prijal s pokorou. P. Vavrek, ktorý je vraj už aj čakateľ na rozhodcu na duričské skúšky sa potom, ako sme mu strašne ublížili, predviedol v plnej paráde. Pred celou koronou poslal všetkých rozhodcov do pi.. . Neviem, kto ho navrhol na rozhodcu ale ak toto začnem riešiť cez SKJ, tak tým čakateľom dlho nebude. Pýtam sa, aká je jeho úroveň ako vodiča a možno budúceho rozhodcu, keď príde na vrcholné skúšky a nemá ani vodítko, na ktorom sa má podľa skúšobného poriadku skúšať vodenie na remeni? Musel mu ho požičať Gabo Fronc. Pred skúšaním disciplíny správanie na stanovišti sa pýtal, čo má vlastne robiť. A tento človek bude rozprávať o tom, že MDS nemali úroveň ani okresných skúšok. Koho úroveň dosahuje on sám? Takže takýto je môj pohľad na to, čo sa udialo na MDS. Veľmi by som chcel, aby sa nám to podarilo zmeniť a preto pripravujeme nejaké veci s D. Palíkom. V krátkom čase zverejníme na webe NÁVRH na chovateľský a zápisný poriadok, ku ktorému chceme Vaše návrhy a zmeny tak, aby sme to mohli prejednať na členskej schôdzi, ktorá by mala byť 04.02.2018. Okrem toho mám takú myšlienku, ako skúsiť zlepšiť úroveň vodičov, ktorú Vám na schôdzi predstavím. Ale ak má napr. p. Smolíček pocit, že všetko je inak a príčina tohto stavu je výbor a jeho predseda a on je ten pravý, ktorý zachráni jagdteriéra, nemám najmenší problém vzdať sa mojej funkcie v prospech neho ak to pomôže jagdteriérovi. A to je všetko, čo chcem v tejto chvíli k tomu povedať.
S úctou ešte stále Váš predseda.

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová