Skúšky a výstavy

Dátum: 03.03.2015

Vložil: Ivan Pecha

Titulok: Re:ostrost

Ahoj Robo, nerád Ti odpovedám touto cestou, tak isto sú všestranné psi stavači a tiež sa nezmestia ani do nory, tiež sú všestranné psi, ktoré majú nad 50 cm a nemôžu oficiálne pracovať na diviačiu zver, ako duriče a preto si myslím, že jagdteriér je všestranný pes aj bez toho, že by aportoval zajaca. Ďalej píšeš o vodnej práci, čo je pre jagoša dosť prirodzená vec, ale stále budem oponovať jedinou vecou - čo sú naše výrady. Voľakedy pred 20 rokmi sme strieľali 1600 zajacov, 1600 bažantov. Dnes strieľame 80 bažantov a 50 zajacov. Popritom nám na výrade leží dalších 50 diviakov. Preto si myslím, že jagdteriér je pes, ktorý sa viacej hodí na poľovačku čiernej zveri, ako na poľovačku drobnej zveri. Zo svojej skúsenosti viem popísať niekoľko poľovačiek, ktoré som absolvoval na drobnú zver, po postrieľanom zajacovi utekal jagoš a stavač, jagdteriér odohnal stavača od zajaca, ktorého dobehli a ja som musel ísť ďalších 250m pre zajaca, lebo ho nevládal doniesť. Myslím si, že všestrannosť týchto psov nie je o vodnej práci, ani o prinášaní bažanta-zajaca (aj keď to niektoré jedince robia super), ale skôr je toto plemeno vyšľachtené na noru a na prácu na povrchu na diviaka. Tak isto môžem povedať, že existujú skúšky FSMP, LSMP, FD. Tiež sa psi uplatňujú ako všestranní. Ahoj

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová