PLL

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Jan Zofcak

Titulok: PLL

Vážený výbor a všetci chovatelia, čo máte radi jagdteriera, musím sa znova vyjadriť k téme PLL lebo sa mi rozum pozastavuje nad niektorými rozhodnutiami. Budem rád za každého kto si tento príspevok prečíta až do konca a zamyslí sa nad ním.
Maroš tu síce tvrdí, že chovné jedince vyradené neboli, ale opak je pravdou aj keď zatiaľ tak urobili len s PLL pozitívnymi, a preto sa chcem opýtať výboru či nebolo na mieste týchto pár majiteľov odškodniť. Podľa môjho názoru ste týchto pozitívnych 5 jedincov už v chove mali napriek všetkému ponechať a ak nie, tak ich majiteľov odškodniť za nemalé náklady na uchovnenie, pretože ani nové zákony sa neprijímajú so spätnou platnosťou, ale náš klub je očividne výnimkou. A tomu, aby sme nechŕlili ďalších PLL pozitívnych psov (čo bolo podstatou zavedenia DNA testu na PLL) by sa dalo jednoducho zabrániť kontrolou zo strany poradcu chovu a to odporúčaním krytia s čistými jedincami (ako to majú aj Česi). Aj keď som sa tešil ako si nechám šteňa po Nite (ktoré zdôrazňujem by pri nakrytí čistým psom bolo len nosičom a podotýkam, že v danom géne ničím sa nelíšiace od nosiča zo spojenia čistý x nosič) ďalej už toto riešiť nebudem, lebo očividne to nemá zmysel.
Ale čo ma napálilo ešte viac je rozhodnutie o nosičoch, ktoré bolo výborom prijate tento rok. Rovnako, ako píše Ivan Pecha aj ja s Vaším rozhodnutím nesúhlasím, pretože to odporuje zdravému rozumu a najmä som nemilo prekvapený kam smeruje chov jagdteriera na SLOVENSKU!!. To naozaj sa nás snažíte presvedčiť že musíme ozdraviť chov od nosičov??? Bol by som rád keby sa ozvali majitelia nosičov koľkí majú problém so zrakom. Moja Nita stále nemá žiadny problém a riziko oslepnutia je vysoké keďže je pozitívna ...
Maroš nehnevaj sa, ale čo sa týka tvojho vysvetlenia nič nove ako sme sa mohli dočítať aj na stránke si nám o dedičnosti mutácie PLL nepovedal a o štiepnych pomeroch a pravdepodobnosti prenosu mutácie PLL na potomstvo som sa už vyjadril aj ja skôr (len neviem či to niekto aj čítal), takže si ma teda žiadnym argumentom nepresvedčil. Čo ma ale najviac zaráža je fakt, akým tých našich chudákov nosičov označujete za chorých a pre chov nežiaducich a pri tom o manifestácii choroby PLL u nosičov alebo pozitívnych jagdterierov zatiaľ neinformuje ani tím vedcov AHT venujúcich sa tejto problematike dlhé roky, ktorí aj DNA testovanie na PLL zaviedli. To, že je pes nosič znamená len toľko že nesie určité riziko, ale veľmi nízke blížiace sa k 2%, že naozaj aj touto chorobou bude postihnutý. Ale zas budem len súhlasiť s Ivanom, že počas svojho života som sa so slepým jagdterierom nestretol a mal som ich teda za tých 40 rokov dosť. Maroš Ty nám tu tvrdíš, že cieľom je ozdravenie chovu, ale povedz mi koľko z diagnostikovaných prenášačov trpí PLL a mame v chove aj psov narodených v roku 2007, 2008, čo už je čas kedy by sa PLL mohla prejaviť. Možno sa to nebude páčiť čo tu teraz napíšem, ale ak chcete pre ozdravenie plemena urobiť naozaj niečo normálne, tak sledujte tieto psy a urobte si základný obraz o zdravotnom stave našich jagdterierov a možno budete prekvapení akí sú pre chov “nežiaduci”. Mam pocit, že naozaj ignorujete odporúčania AHT: “CHOV VÝLUČNE NA ČISTÝCH PSOCH BY MAL NA ROZMANITOSŤ PLEMENA DEVASTAČNÝ ÚČINOK A PODSTATNE BY ZVÝŠIL PRAVDEPODOBNOSŤ VZNIKU NOVÝCH GENETICKÝCH CHORÔB“. Naozaj sa nebojíte, že takáto striktná selekcia čistých jedincov môže mať na plemeno aj negatívny dopad? Pre mňa Vaše rozhodnutie znamená asi len toľko, že možno naše jagoše budú mať o pár rokov zrak ako orly, ale čo z toho keď síce líšku uvidia na 200 m, ale na par metrov ju nezacítia (lebo kto vie, čo si vyselektujeme týmto cieleným chovom).
Čo sa týka českého klubu a jeho „horšieho stavu“ s nosičmi, moja vedomosť je, že ten počet je cca rovnaký ako u nás (zo 76 chovných psov je 47 čistých, 25 nosičov a 4 pozitívne), ale znova sa pýtam koľko z týchto nosičov je reálne postihnutých??? Zas musím tvrdiť, že nosič neznamená slepý, ako sa nás silou mocou snažíte presvedčiť!!! Uverím tomu až keď mi Česi povedia: „áno my mame problém lebo polovica našich nosičov je slepá resp. nemáme na výber čistých psov al. suky, ktorých by sme mohli páriť (ale tak to nie je!!!). Očividne Česi pochopili k čomu slúži PLL testovanie, čoho dôkazom je aj príspevok pani Hanky Krpešovej (za čo veľmi pekne ďakujem) a ich odporúčania na chov takýchto jedincov (ani pozitívnych nevylúčili, len ich pária s čistými – je to na ich stránke takže žiadny môj výmysel). Ale ak by tomu tak aj bolo myslím, že odporúčanie nevyužívať v chove nosičov či pozitívnych by prišlo aj z EU klubu, ale ako vravíš Maroš je to nariadenie slovenského výboru. Žiaľ.
Po pravde som bol dosť napálený týmito rozhodnutiami, ale teraz som zo všetkého už len sklamaný, a zdá sa mi, že slovenský jagdterier dostane týmto rozhodnutím poriadnu „ozdravnú kuru“ a popri ňom aj všetci chovatelia nosičov. O pozitívnych už mi je aj ťažko sa vyjadriť ...
Možno si mnohí čo to budú čítať povedia, že čo môže taký neodborník – negenetik, ako ja, vedieť o PLL mutácii, preto Vám odporúčam prečítať si zopár nasledovných OTÁZOK A ODPOVEDI KLADENÝCH NAJKOMPETENTNEJŠÍM ĽUĎOM A TO VEDCOM Z ORGANIZÁCIE AHT (Animal Health Trust), ktorí sa výskumu PLL venujú niekoľko rokov. (Prelozene z ich stránky https://www.aht.org.uk/cms-display/genetics_pllfaq.html ) A každý nech si urobí vlastný názor o čo tu viacerí bojujeme. Pre mňa boli prínosom v tejto problematike najmä otázky 4,5 a 6. Ale ak už ani tieto argumenty nie sú pre členov výboru dostačujúce na prehodnotenie rozhodnutia, naozaj začínam nadobúdať pocit, že tu ide o niečo celkom iné ako je dobro plemena ...
Prajem veľa zdaru a síl všetkým chovateľom jagdteriera.

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová