PLL

Dátum: 01.03.2015

Vložil: Ivan Pecha

Titulok: len čisté jedince na PLL od r. 2017

Vážený výbor, všetci páni kynológovia. Čítam správu výboru a nestíham sa čudovať, ako sa naše chovné jedince jednou vetou dajú vyradiť z chovu. Ak niekto napíše, že od roku 2017 budú môcť byť v chove len čisté jedince na PLL, tak vlastne touto vetou vyradil 11 chovných psov, 19 chovných súk a 16 čakateľov na chovnosť. Ak som reálne mysliaci človek, nikdy by som si nekúpil po prenášačoch šteňa, ktoré by som chcel uchovniť, lebo by som si kupoval mačku vo vreci. Čo teraz všetci chovatelia, ktorí majú prenášačov a ktorí sa chystajú od nich chovať štence a venovali im nemálo času na uchovnenie, čo budú robiť so šteňatami, čo sa narodia. Ja som mal doteraz šťastie na psov, ktorých som uchovnil, že boli čistý. Teraz mám mladého 8-mes. psíka, ktorý je veľmi pekný (otec čistý a matka prenášačka). Koľko % nádeje mám ho dostať do chovu? Dám mu spraviť vyšetrenie, bude nosič, ak ho uchovním ešte v roku 2016, tak bude chovný s obmedzeným krytím. Ak bude čistý, môžem si povedať super... koľko bude tých šťastlivcov a koľko tých, čo budú mať smolu? Začiatkom roku 2014 sa výbor uzniesol a podľa toho, čo som čítal na internete, že je dobré párenie, ak sa čistý pes/suka spári s prenášačom. Behom roka už to nie je pravda. Chcel by som vysvetlenie, či je to nariadenie z nemeckého klubu alebo či je to len iniciatíva nášho výboru. Čo budeme robiť so štencami, ktoré budú predávať po sukách/psoch prenášačov? Ako chovateľ : bez vyšetrenia nikto nevie posúdiť, či je pes čistý alebo prenášač. Ak si príde kúpiť šteňa človek, ktorý ho chce uchovniť, tak sú tieto štence nepredajné.

Vyhľadávanie

Kontakt

Admin - MVDr. Zuzana Cellengová